Autor (tekst i ilustracje): Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Media Rodzina
Poznań 2014
Liczba stron: 32
Cytat z książki
Gdy dwoje ludzi żyje razem,
to jest im łatwiej, bo są razem,
i jest im trudniej, bo są razem.Dwoje ludzi to książka, którą trudno włożyć do jakiejkolwiek szufladki. Nie jest oczywiste czy to książka dla dzieci czy dla dorosłych. Nie jest oczywiste określenie gatunku. Można powiedzieć, że to „picturebook”, ale to i tak nie oddaje wszystkiego. A w tłumaczeniu na język polski jeszcze bardziej się komplikuje. Książka obrazkowa czy obrazowa?  Autorka w jednym z wywiadów opowiada się za nazwą „książka obrazowa”, bo jak podkreśla, nie ma zgody na infantylizację sztuki dla dzieci. Nie jest jej celem tworzenie książeczek z obrazkami, dopełnianie słowa ilustracją. Tutaj słowo i obraz są równorzędne. Obraz niesie swoją treść.
Jedno jest pewne: to piękna książka i lepiej mieć ją pod ręką niż schowaną w szufladzie. A co najważniejsze jest to piękno zarówno dotyczące poziomu wzrokowego, jak i przekazu, który każe zatrzymać się nad relacją z drugim człowiekiem. Warto przysiąść na chwilkę choćby i zajrzeć do książki, a potem do swojego serca. Warto zastanowić się dlaczego w relacjach z „tym Drugim” jest nam łatwiej albo trudniej, bliżej albo dalej. Według mnie to lektura przede wszystkim dla dorosłych. Popieram pomysł z okładki, że to doskonały prezent ślubny czy rocznicowy. Na pewno lepszy niż żelazko i mikser. Ot, takie moje subiektywne zdanie, co jest ludziom potrzebne do budowania związku
Oczywiście dziecku też warto tę książkę przeczytać, szczególnie temu dorastającemu, dla którego tak ważne stają się relacje rówieśnicze, pierwsze związki. Może to być doskonały pretekst do rozmowy z nastolatkami na niełatwe tematy, które często tak trudno rodzicom podjąć. Myślę, że Dwoje ludzi może naprawdę utorować drogę do tego, żeby ta relacja dwojga ludzi, rodzica i dziecka, była bliższa, prawdziwsza. Przy okazji jest to szansa na rozmowę o wartościach https://www.intercultural-reflections.de/character-a/index.html , o empatii, o odpowiedzialności i tak naprawdę o czym tylko zechcemy.
A dla młodszych dzieci? Hmmm… Warto spróbować. Może łatwiej będzie im zrozumieć dlaczego tata kłóci się czasem z mamą, a siostra zabiera zabawki.
Z całego serca polecam tę piękną książkę. Ja mam patent od dziś na prezenty ślubne! Cieszę się też, że moja biblioteczka powiększyła się o Dwojga ludzi J Zaglądam do nich z przyjemnością. Sporo mi powiedzieli, również o mnie….
 Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.