Recenzja książek: „W zdrowym ciele zdrowy mózg”, „Uspokój swój mózg” i „Wyloguj swój mózg”– czyli używaj mózgu dobrze!

 

 

Cytat z książki „Uspokój swój mózg”:

 

„Jesteśmy dziećmi ocalałych.”

 

 

 

 

Tym razem recenzja aż trzech książek w jednym.

Ten sam autor. Tematyka też w pewnym sensie ta sama: mózg i jego „kręte ścieżki” wpływu na nasze zachowania, uczucia. W sumie to proste ścieżki, wytyczone ewolucyjnym przystosowaniem. Każda z książek trochę inny aspekt uszczegóławia, każda warta przeczytania.

Anders Hansen wie, o czym pisze

Autor książek to szwedzki psychiatra i badacz mózgu. Potrafi pisać przystępnie, nie tracąc przy tym na jakości przekazu. Jako pierwsza z trzech książek trafiła do mnie „ W zdrowym ciele zdrowy mózg”. Absolutnie przepadłam!

Książki, które dobrze motywują!

Od Andersa Hansena dowiecie się  jak wesprzeć wasze mózgi, by wam dobrze służyły. Być może jeszcze w tle pobrzmiewają postanowienia noworoczne, by lepiej o siebie zadbać, zacząć wreszcie się ruszać, nie tracić czasu na bezproduktywne skrolowanie w Internecie albo lepiej radzić sobie ze stresem. Sięgnijcie po te książki, by podtrzymać motywację do dobrych zmian. Potwierdzicie naukowo sens Waszych decyzji zadbania o siebie i swoje zdrowie.

Od której książki zacząć?

Chociaż ja przeczytałam jako pierwszą „W zdrowym ciele…”, pewnie dlatego, że ukazała się jako pierwsza, to polecam zacząć od „Uspokój swój mózg”. Tutaj znajdziecie najszersze ujęcie tematu i jednocześnie najbardziej przystępne. Przeczytacie zarówno o tym, dlaczego tak wielu z nas dotyka depresja, straszą nas lęki, jak i o konsekwencjach samotności, potrzebie ruchu i jeszcze o przynajmniej kilku kwestiach.

Uwaga – te książki naprawdę dotykają istoty rzeczy!

Pozostałe dwie poddają szczegółowej analizie zgodnie z ich tytułami: temat ruchu w książce „W zdrowym ciele zdrowy mózg” i temat wpływu na nas nowych technologii w książce „Wyloguj swój mózg”. Trudno będzie siedzieć na kanapie ze smartfonem po lekturze, oj trudno… I bardzo dobrze! Bo naprawdę wiele możemy zrobić dla swojego zdrowia i samopoczucia. Na pewno jednak trzeba odłożyć smartfon i ruszyć się z kanapy!

Cenne wskazówki od Andersa Hansena

Trudno streścić aż trzy książki, ale pozwalając sobie na mały, oczywiście subiektywny i wybiórczy, skrót, śmiem twierdzić, że Anders Hansen mówi do nas:

  1. Ruch ratuje życie – aktywność fizyczna chroni zarówno przed depresją, jak i lękami. Wprowadź aktywność fizyczną do swojego życia, najlepiej codziennie albo chociaż trzy razy w tygodniu.
  2. Bądź w kontakcie z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi. Dbaj o przyjaźnie. Samotność na dłuższą metę szkodzi!
  3. Nie odbieraj sobie snu, szczególnie oddając ten czas wątpliwym formom relaksu, takim jak smartfon.
  4. Regularnie funduj sobie czas bez telefonu, Internetu – wyloguj się! Kup tradycyjny budzik. Smartfonowi w sypialni powiedz nie!
  5. Pamiętaj – jesteś potomkiem/potomkinią ocalałych. Twój mózg chce jak najlepiej, chce Twojego przetrwania, ma jednak słabe aktualizacje😉    Bądź mądrzejszy od Twojego mózgu, by dobrze żyć!

 

Zachęcona / zachęcony do lektury? Mam nadzieję, że tak!

Recenzja książek:

Tytuł: W zdrowym ciele zdrowy mózg, Wyloguj swój mózg, Uspokój swój mózg

Autor: Anders Hansen

Wydawnictwo: Znak

Rok wydania: 2021, 2022, 2022

 

P.S. 9 lutego 2024 roku odbyły się warsztaty, na które zapraszam w ramach cyklu „Spotkanie z dobrą książką psychologiczną – by dobrze żyć!”, gdzie właśnie książki Andresa Hansena były punktem odniesienia dyskusji, co zrobić by, używać mózgu dobrze. Axch, co to była za twórcza dyskusja!

12 kwietnia 2024 roku odbędzie się kolejne spotkanie z książkami. Szczegóły i zapisy tutaj: 

Warsztaty o dobrym traktowaniu ciała. Spotkanie z dobrą książką psychologiczną – by dobrze żyć!

 

A jeśli chcesz kupić książkę, zapraszam tutaj  (link afiliacyjny):

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts

Książki, które pomagają usłyszeć ciało

Zapomniany języka ciała Jeszcze na studiach, w więc dwadzieścia kilka lat temu, zetknęłam się z książka Ericha Fromma „Zapomniany język”. Poruszające było dal mnie czytać o zapomnianym języku snów oraz

Czy umiesz odpoczywać?

Lato w pełni! Wakacje, urlopy, odpoczynek. Czy na pewno? Czy umiesz odpoczywać? Bo może być lato i wakacje, a nawet urlop, ale to nie musi oznaczać odpoczynku. Dla wielu osób

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.