„Rola wyobrażeń w osiąganiu celów”, czyli dobre skutki fantazjowania
Autor: Ewa Jarczewska-Gerc
Wydawnictwo Difin (dziękuję)
Warszawa 2015
Liczba stron: 208Ostatnio prezentowałam Wam książkę Siła małych celów, praktyczny przewodnik na drodze osiągania celów. Miałam pewne zastrzeżenia co do umocowania głoszonych przez autora tez w rzetelnej wiedzy psychologicznej. Dziś przedstawiam lekturę uzupełniającą w powyższym temacie. Prosto z polskiego Uniwersytetu  przybywa książka Rola wyobrażeń w osiąganiu celów. Symulacje mentalne. Autorka jest pracownikiem naukowym Wydziału Psychologii warszawskiego Uniwersytetu SWPS. Jednocześnie działa też w obszarze praktyki psychologicznej w temacie efektywności i wytrwałości.
Po raz kolejny wygłosić muszę patriotyczne przekonanie, że psychologia polska wielka jest. Nieodmiennie się o tym przekonuję czytając książki, takie jak ta. Już nie raz pisałam, że  szczególnie cenię sobie połączenie solidnej dawki nauki z przystępnością przekazu. Tak właśnie jest w przypadku książki Ewy Jarczewskiej-Gerc. To prawdziwa podróż w świat ludzkiej motywacji,  podróż w której jest miejsce na to, by się zatrzymać, przyjrzeć dokładnie. Nie jest to wycieczka typu „pięć miast w cztery dni”, a raczej „jedno miasto w pięć dni”. Ja wolę takie zwiedzanie.  Wraz z autorką mamy okazję zbadać możliwości wykorzystania wyobraźni dla realizacji celów. Czytając, nie rozdrabniamy się w wielowątkowe rozważania. Książka z żelazną konsekwencją dotyczy jednego tematu, za to potraktowanego z prawdziwą precyzją. 
Tezy płynące z książki rozwiewają wiele potocznych przekonań, obecnych niestety nagminnie w poradnikach określających się jako psychologiczne. Pozwólcie, że uchylę rąbka tajemnicy. Symulacje mentalne są skuteczne ale, jeśli są to symulacje procesu, a nie wyniku. Przekładając to na język konkretów, wyobrażanie sobie siebie w oparach sukcesu po osiągnięciu celu, niestety nie motywuje nas zbytnio do realizacji. Do celu przybliży nas natomiast wyobrażanie sobie kolejnych kroków, działań, jak najbardziej szczegółowo, żebyśmy naprawdę zdawali sobie sprawę z tego, co nas czeka. Jeśli więc chcę stracić kilka nadmiarowych kilogramów lepiej, żebym sobie wyobrażała jak biegam trzy razy w tygodniu, wstaję rano, wychodzę, Choć za oknem plucha, biegnę, męczę się, biegnę dalej. Potem jem na śniadanie sałatę itd. To da lepszy efekt niż wyobrażanie sobie, że jestem o te ileś kilogramów lżejsza, zakładam czerwoną sukienkę, która odpięciu lat wisi w szafie i olśniewam otoczenie.
Oczywiście to tylko jeden z wniosków płynących z lektury, przedstawiony na dodatek w wersji raczej skrótowej. Ale może więcej o treści książki pisać nie będę. Tyle chyba na zachętę wystarczy. Już możecie sobie zacząć wyobrażać proces czytania.
A co Wam pomaga realizować cele? Zaprzęgacie do tego wyobraźnię?

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

2 odpowiedzi

  1. Brzmi ciekawie. Mi pomaga jasne sprecyzowanie celu (żeby był realny do realizacji). Opracowanie planu wdrożenia celu. A kiedy pojawia się jakaś trudność wdrażanie innych rozwiązań żeby cel został zrealizowany, takie plany naprawcze. Co prawda ja nie mam problemów z motywacją, a trudności w realizacji celu jeszcze bardziej mnie mobilizują żeby go ostatecznie osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

On Key

Related Posts

Co chce Ci powiedzieć depresja?

  Depresja… Czy można zrozumieć depresję? Już samo to słowo niesie jakiś ciężar. To wciąż bywa temat ukryty, nienazwany, czasem noszony przez lata… Wiele takich

Pełnia życia kobiety

Od ładnych już paru lat pracuję z kobietami. Nieustannie spotykam się z kobiecym poszukiwaniem głębi, wartości życia.  Dotykamy tego w psychoterapii, dyskutujemy na warsztatach, grupach

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.