Autor: Paul Seabright
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo AGORA
Warszawa 2014
Liczba stron: 288




Cytat z książki
Niniejsza książka opisuje ślady, jakie nasza ewolucyjna przeszłość zostawiła na stosunkach gospodarczych między mężczyznami a kobietami XXI wieku za sprawą mózgów i ciał, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach i które prowadzą nas przez świat bardzo odmienny od ich świata.  (s. 114)
           


Rozgorzał ostatnimi czasy spór, który w mediach funkcjonuje pod dość mylną nazwą „gender”. Trudno znaleźć osobę, która nie miałaby na ten temat czegoś do powiedzenia, choć słowa owego, obco-brzmiącego, niekoniecznie rozumie… A może by tak trochę wiedzy sobie przed dyskusjami zapodać? Książka Wojna płci może być jednym ze źródeł, bo jak głosi podtytuł, dowiemy się z niej „jak seks, walka i współpraca sprawiły, że samce stały się mężczyznami, a samice kobietami”. Oczywiście to, co proponuje autor, to jedna z możliwych perspektyw spojrzenia na temat płci. Zachęcam do jej poznania, ale oczywiście nie ograniczania się tylko do niej.
Mamy tu mianowicie do czynienia z perspektywą ewolucyjną, która wyjaśnić może wiele, choć nie wszystko. Na pewno jednak warto ją znać. Dość często ulegamy pokusie redukcjonizmu w spojrzeniu na motywację ludzkich zachowań Buy Generic Drugs Without Prescription , również (a może przede wszystkim) w ocenie swoich własnych poczynań. Oczywistym redukcjonizmem jest negowanie znaczenia sfery duchowej. Jednak zaprzeczanie działania mechanizmów biologicznych też jest formą redukcjonizmu, i co więcej tym bardziej „wystawia” nas na ich działanie. Jak zauważa autor Wojny płci: „nie bez powodu unikamy zbyt szczegółowej analizy mechanizmów biologicznych, które stoją za naszymi emocjonalnymi wyborami i zobowiązaniami. Dobór naturalny ukształtował nas w ten sposób, bo nasze postanowienia i zobowiązania mają większą siłę, gdy nie jesteśmy w stanie doszukać się ich przyczyn” (s. 74). Prawda, że jednak warto poznać ten obszar motywacji człowieka? 
Paul Seabright jest profesorem ekonomii, który w swej pracy naukowej zajmuje się badaniem związków między biologią ewolucyjną i antropologią a rozwojem instytucji ekonomicznych. Trzeba mu oddać, że potrafi, ten nie najprostszy dla tzw. zwykłego czytelnika, obszar nauki przedstawić w sposób zajmujący,  z poczuciem humoru. Jednocześnie nadal nie brakuje konkretnej wiedzy udokumentowanej badaniami. Książkę czytało mi się naprawdę dobrze. Wiem teraz więcej nie tylko na temat dysproporcji w zarobkach na korzyść mężczyzn czy uwodzących mechanizmach reklamy alb o rywalizacji i współpracy. Przy okazji dowiedziałam się,  ile prywatnych odrzutowców ma John Travolta i jeszcze co najmniej kilka innych ciekawych „ploteczek”. Ten sposób pisania naprawdę ułatwia lekturę drobiazgowych analiz badań naukowych.
Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej autor zabiera nas w podróż w czasie i poprzez historię, a nawet prehistorię, naszego gatunku tłumaczy relacje między kobietami i mężczyznami w XXI wieku. W części drugiej przeczytacie  o różnicach wynagrodzeń, preferencjach kobiet, które być może wpływają na ich społeczną i ekonomiczną sytuację. Jest też rozdział o tym jak nawiązujemy więzi i o wadze współpracy dla istnienia naszego gatunku. Więcej zdradzać nie będę. Przeczytajcie sami!
Za egzemplarz książki bardzo dziękuję Wydawnictwu AGORA.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

On Key

Related Posts

Co chce Ci powiedzieć depresja?

  Depresja… Czy można zrozumieć depresję? Już samo to słowo niesie jakiś ciężar. To wciąż bywa temat ukryty, nienazwany, czasem noszony przez lata… Wiele takich

Pełnia życia kobiety

Od ładnych już paru lat pracuję z kobietami. Nieustannie spotykam się z kobiecym poszukiwaniem głębi, wartości życia.  Dotykamy tego w psychoterapii, dyskutujemy na warsztatach, grupach

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.