„Żyć z sensem”, czyli jak nie mieć poczucia bezsensu




Autor: Alfried Längle
Przekład: Rafał Kowalski
Wydawnictwo Barbelo
Warszawa 2016
Liczba stron: 160


Dziś będzie o książce szczególnie dla mnie ważnej i to z kilku względów. Jako, że dostrzegam powody, aby stała się ona ważna dla szerszego grona osób, to przedstawiam ją tutaj. Właściwie całą moją zachętę do lektury mogłabym ująć w zdaniu: jeśli zależy Wam na życiu z sensem, sięgnijcie po tę książkę. Kropka.
Nie mogę jednak po tak bogatej w treść książce zostać przy jednym zdaniu, tym bardziej, że to pierwsze wydanie książki Alfrieda Längle na polskim rynku. Odnośnie autora warto nadmienić, że jest on psychologiem, lekarzem, psychoterapeutą i coachem. Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Viktora Frankla. Alfried Längle pracuje w nurcie analizy egzystencjalnej, która w swym fundamencie zawiera tezy logoterapii Frankla, ale została przez niego (A.L.) poszerzona do całościowej wizji człowieka i psychoterapii obejmującej całe spektrum ludzkich problemów czy dążeń rozwojowych.
Pisałam o książkach Frankla i nie kryłam swojego zachwytu głębią jego spojrzenia na człowieka. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, zapraszam tutaj: Człowiek w poszukiwaniu sensu, tutaj: Wola sensu albo tutaj: Bóg ukryty. To właśnie od fascynacji logoterapią Frankla dotarłam do analizy egzystencjalnej, w której odnajduję swoją drogę zawodową, a także tą głęboko osobistą. 
No dobrze, ale o czym jest książka, zapytacie. O tym, że można żyć z sensem, odpowiem. Za mało? To dodam jeszcze, że jest o tym, iż sens jest dla każdego indywidualny, że trzeba go odkryć, ale nie można nikomu narzucić (sobie też nie można). Jest o tym, że człowiek jest wolny, choć wolność ta nie jest wszechmocą i brakiem ograniczeń. Sporo pisze autor o tym, że wolność chodzi w parze z odpowiedzialnością.
Znajdziecie podpowiedzi trzech dróg do odkrywania sensu. Przeczytacie o drogach do udanego życia. Szczególnie cenny rozdział dotyczy sukcesu. Uwaga, jeśli siedzicie po uszy w biznesie, to może być trudna lekcja! Polecam tym bardziej. Ostatnia część dotyka najgłębiej, bo w niej poruszony został temat przemijalności, lęku przed śmiercią i tej pełni życia, w której zawarta jest śmierć.
Książka napisana jest w formie swego rodzaju przewodnika z wyróżnieniem najważniejszych myśli, pytaniami do przemyślenia, podsumowaniami rozdziałów. Jest estetycznie, przejrzyście i inspirująco. Udało się połączyć głębię treści z przystępnością przekazu.
 Zdecydowanie na 200% Żyć z sensem to książka warta przeczytania i zastosowania!

A co dla Ciebie oznacza żyć z sensem? Żyjesz z sensem?

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

15 odpowiedzi

  1. O, to, to, to!!! Ja chcę przeczytać!
    Trochę się obawiałam, że książka psychologiczna pójdzie w stronę "sukces-biznes-postaraj się bardziej i sięgaj po co chcesz".
    Sens brzmi pięknie. Dużo piękniej niż sukces. I pociąga mnie bardziej niż sukces. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. To książka zdecydowanie dla mnie, lubię czytać prace Frankla, a jeżeli autor był jego współpracownikiem to zdecydowanie warto się z jego książką zapoznać.

  3. Książkę polecam bardzo.
    Dziękuję też za wyrażenie swoich obaw. Rzeczywiście ostatnie książki w klimacie celów… i tego biznesu pojawiło się trochę. Nie wiem czy to Cię uspokoi, ale założenie moje brzmi, że nawet jeśli biznes to tylko biznes z sensem:) Śmiem twierdzić, że ten obszar jak żaden inny potrzebuje odniesienia do sensu, do wartości. A co do pojęcia sukcesu to Langle pisze na ten temat sensownie do potęgi;)
    Pozdrawiam!

  4. Szukałam takiego bloga już bardzo długo i natrafiłam na niego dzięki książce "Biegnąca z wilkami". Wiele blogów z recenzjami książek, które czytam i znam, opierają się jedynie na książkach obyczajowych, thrillerach, romansach. Pytałam swoich czytelników ostatnio czy ktoś zna i może mi polecić dobrą książkę, podnoszącą na duchu i jednocześnie taką, w której odpowiem sobie na ważne pytania. I cieszę się, że trafiłam na Twój blog. Ta książka napewno powiększy moją biblioteczkę. 😊 Dodaję do obserwowanych i pozdrawiam ciepło! 😊

  5. Przeczytałam!
    Jest świetna. Dawno nie przeczytałam uważnie całej książki od początku do końca. Tę przeczytałam. Rozdziały o sukcesie, o odpowiedzialności i przemijaniu zrobiły na mnie duże wrażenie. Bardzo się odnalazłam wśród osób, które stają okoniem wobec "pociągania do odpowiedzialności", "ponoszenia ciężaru odpowiedzialności" itp presji społecznych. A tu okazuje się, że nic dziwnego, to zdrowy odruch.
    No i zapamiętałam piękne zdanie, że sens jest dzieckiem wolności 🙂
    Bardzo dziękuję za polecenie tej książki 🙂

  6. Bardzo dziękuję za te ciepłe słowa. Dokładnie taki był mój cel, gdy zakładałam tego bloga – psychologiczny blog książkowy. Nie wszystkie książki świata i nie moje luźne psycho-przemyślenia, bo takich blogów trochę jest.
    Książkę polecam!
    wiosenne pozdrowienia;)

  7. Powiem tyle – warto mieć swój cel w życiu. Cel czy też sens – ludzie różnie go nazywają. Ja sama odnalazłam go dopiero niedawno, a kto wie, kiedy bym to zrobiła, gdybym sięgnęła po tę książkę 😉 Zobaczymy, czy podążam jedną z tych trzech ścieżek 🙂 Ale muszę powiedzieć, że odnalezienie siebie jest strasznie trudne. My nie żyjemy – my biegniemy. Ciągle ta pogoń za pieniędzmi, za małżeństwem, za stereotypami, za modą… To jest straszne. U mnie wystarczyło zwolnić i spojrzeć na to z dystansu. Raz dwa zmieniłam to, co robiłam o 180 stopni. Znalazłam pracę w agencji reklamowej dam-wid, gdzie w końcu mogę się rozwijać i nie muszę się bać przychodzenia do pracy. Polecam każdemu zwolnić i się zastanowić, czy naprawdę tego chcemy 😉

  8. Dzień dobry, dla mnie to też bardzo cenna książka (może jedna z najważniejszych w życiu?). Cieszę się,że trafiłem na tego bloga. Wyszła już po polsku nowa książka Alfrieda Langle " Gdy rodzi się pytanie o sens". Sądząc ze wstępu też może być bardzo interesująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

On Key

Related Posts

Co chce Ci powiedzieć depresja?

  Depresja… Czy można zrozumieć depresję? Już samo to słowo niesie jakiś ciężar. To wciąż bywa temat ukryty, nienazwany, czasem noszony przez lata… Wiele takich

Pełnia życia kobiety

Od ładnych już paru lat pracuję z kobietami. Nieustannie spotykam się z kobiecym poszukiwaniem głębi, wartości życia.  Dotykamy tego w psychoterapii, dyskutujemy na warsztatach, grupach

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.