Autor: Kevin Dutton
Przekład: Monika Wyrwas-Wiśniewska
Wydawnictwo Muza (dziękuję za egzemplarz)
Warszawa 2014
Liczba stron: 320


Cytat z książki
Psychopatia jest niczym światło słoneczne: jego nadmiar może wywołać raka i zabić, ale jeśli wystawimy się na jego działanie z umiarem, ma dobroczynny wpływ na jakość naszego życia i nasze zdrowie (s. 16)
           

Muszę jak najszybciej opublikować tę recenzję, żebym mogła uwolnić książkę, bo ustawiła się już do niej kolejka… Jestem osobą, delikatnie mówiąc, zajętą i, żeby w tym wszystkim znaleźć czas na czytanie, książka towarzyszy mi gdziekolwiek się udaję. Ma swoje stale miejsce w mojej torebce, obok kalendarza i kosmetyczki. Ostatnio wędrowała ze mną Mądrość psychopatów Kevina Duttona. I gdzie byśmy nie były, tam pojawiały się próby odbicia mi mojej towarzyszki. Dziś leży na biurku obok komputera pewnie ostatni już dzień, potem ruszy na spotkanie z kolejnymi czytelnikami. Mogę śmiało powiedzieć, że książka tutaj dziś przedstawiana pobiła rekord zapytań o pożyczenie, i to jeszcze przed opublikowaniem recenzji!
No właśnie! To potwierdza tezę autora, że psychopaci mają w sobie coś pociągającego, jakiś nieodparty urok, któremu trudno się oprzeć. Skoro na sam tytuł książki ludzie tak reagują! Mnie niekoniecznie pociągają książki, z którym dowiaduję się, że świat nie zawsze jest dobry. Tego typu literaturę dawkuję sobie dość minimalistycznie, ale książka Mądrość psychopatów też mnie jakoś przyciągnęła…
I choć były fragmenty, które trudno mi było przyswoić emocjonalnie, to nie żałuję czasu nad nią spędzonego. Nie nudziłam się ani przez chwilę, a różne wątki wiedzy i doświadczenia poskładały się dzięki tej lekturze w całość. Autor jest psychologiem społecznym, pracownikiem naukowym, a jednocześnie świetnym gawędziarzem i błyskotliwym obserwatorem rzeczywistości. Rozmawia z badaczami zjawiska psychopatii, ale również z psychopatami zamkniętymi w strzeżonym szpitalu Broadmore, a nawet poddaje się eksperymentowi, który czyni z niego psychopatę.
Wysnuwa on tezę, że psychopaci to nie tylko kryminaliści, mordercy itp. Wielu z nich to ludzie sukcesu, szanowani członkowie społeczeństwa. Wynika z tego, że psychopaci są wśród nas…
Opierając się o solidną wiedzę psychologiczną, ogromne ilości badań naukowych, autor podkreśla, że „szaleństwo” ma swoje kontinuum. Bardzo szczegółowo analizuje samo pojęcie psychopatii, rozbijając przy okazji mity i uproszczenia w definiowaniu. Mówi też o tzw. psychopatii funkcjonalnej, takiej, która nie sprowadza do zakładu karnego, na ścieżkę łamania prawa. Ciekawe są rozważania nad cechami łączącymi psychopatów i świętych, czy mówiąc językiem bardziej neutralnym, osoby o wysokiej dojrzałości duchowej. Jedni i drudzy są na przykład odporni psychicznie, uważni, otwarci na nowe doświadczenia, nieustraszeni.
Mądrość psychopatów to z pewnością książka warta przeczytania, szczególnie wtedy, gdy sporo w nas lęku. Wtedy, do pewnego stopnia oczywiście, warto udać się na lekcję do bohaterów książki Duttona. Jest to też książka niosąca treści ciekawe same w sobie, mnóstwo intrygujących badań, eksperymentów, a do tego styl snucia opowieści przez autora. Super!

Na koniec proponuję zagadkę:
Autor przytacza ciekawe brytyjskie badania, w których określono w jakim zawodzie można spotkać najwięcej psychopatów i , dla równowagi, w jakim najmniej. Może ktoś zgadnie, a może po prostu wie bez zgadywania???

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

21 odpowiedzi

  1. O, ciekawe pomysły! To może, co by wszystkiego jeszcze nie zdradzić, uchylę rąbka tajemnicy i powiem kto jest na drugim miejscu: najwięcej – prawnicy, najmniej – pielęgniarki. Pierwsze i trzecie pozycje nadal możecie obstawiać :-)))

  2. Najwięcej wśród snajperów 😉 Polityków, żołnierzy, może księży? Skoro tak blisko psychopatom do świętych…
    Najmniej wśród niań, gospodyń domowych?

  3. Jakoś nie ma żołnierzy, ale na siódmym są policjanci, a kapłani na ósmym. Pracownicy administracji państwowej są na dziesiątym. A z tych, co to z psychopatią mają najmniej do czynienia, na pierwszym są płatni opiekunowie osób niepełnosprawnych, czyli blisko do niań 🙂
    Naprawdę ciekawe byłyby polskie badania na ten temat!

  4. Hahaha… To teraz rozumiem, dlaczego tytuł wydał mi się absurdalny i z niedowierzaniem czytałam, że po książkę ustawił się rządek zainteresowanych wypożyczeniem 😉

  5. Gdzieś czytałam już o tych badaniach. I kojarzę coś o osobach na stanowisku kierowniczym. Znam jednego mężczyznę z takimi zaburzeniami osobowości i jest świetnym kierownikiem, dobrze planuje i zarządza.

  6. Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki i na początku podchodziłam do niej strasznie sceptycznie, bo po przewertowaniu wyglądała jak zbiór opowiadań. A tu taka miła niespodzianka. Mimo, że Dutton nie opowiedział mi tu zbyt dużo nowinek to jestem nią zachwycona.

    P.S Widzę, ze nie tylko do mnie ustawiła się kolejka chętnych 😀

  7. No to oczywiste , im wyższe stanwisko tym większy psychopata. Psychopatami są adwokaci , dyrektorzy firm itp.

  8. Stanowiska społecznie uważane za prestiżowe i kojarzone z władzą – policja, wojsko, polityka, nawet ambona. Najmniej, zawody prospołeczne i artystyczne – pielęgniarka, opiekun, terapeuta, artysta

  9. Robiłam jakiś czas temu badania na studiach o psychopatach. Wkręciłam się wtedy w oglądanie filmów tych najgroźniejszych- mordercach seryjnych..ojojoj..zryło mi bańkę;).
    Polecam również książkę odnośnie tego zjawiska "Psychopaci są wśród nas"..nie pamiętam autora, ale świetna!

  10. Bardzo podobną książką, ale bardziej specjalistyczna jest pozycja "szaleństwo, leczymy nie tych, których trzeba ". Polecam zainteresowanym tematyką chorób psychicznych.

  11. Do tej pory czytałam o psychopatii głównie artykuły Hare'a (anglojęzyczne) i dwie jego książki (Psychopaci są wśród nas i Węże w garniturach), obie były niezłe. Z Twojego opisu książka wydaje się ciekawa i godna uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts

jak pomóc osobie w depresji?

Co chce Ci powiedzieć depresja?

  Depresja… Czy można zrozumieć depresję? Jak pomóc osobie w depresji? Już samo to słowo niesie jakiś ciężar. To wciąż bywa temat ukryty, nienazwany, czasem

Pełnia życia kobiety

Pełnia życia kobiety

Od ładnych już paru lat pracuję z kobietami. Nieustannie spotykam się z kobiecym poszukiwaniem głębi, wartości życia.  Dotykamy tego w psychoterapii, dyskutujemy na warsztatach, grupach

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.