Pełnia życia kobiety

Od ładnych już paru lat pracuję z kobietami. Nieustannie spotykam się z kobiecym poszukiwaniem głębi, wartości życia.  Dotykamy tego w psychoterapii, dyskutujemy na warsztatach, grupach rozwoju. To pragnienie życia w pełni jest jak zew naszej natury. Kto czytał „Biegnącą z wilkami” i ma tutaj skojarzenia, to słusznie je ma. Clarissa P. Estes pięknie pisze o pełni kobiecości – zintegrowaniu pierwotnej, instynktownej natury z życiem, jakim żyjemy.

Tęsknota za pełnią jest zakotwiczona w doświadczeniu jakiegoś braku w tym obszarze. Żeby rozeznać, gdzie jest „dziura”, warto ponazywać najpierw pojęcia. Posłużę się koncepcją bliską mojemu sercu, gdzie temat spełnienia jest w centrum. Analiza egzystencjalna w ujęciu Alfrieda Laengle definiuje spełnioną egzystencję, czyli pełnię życia, jako życie  z wewnętrzną zgodą (bycie w zgodzie ze sobą i ze światem).

Ale jak dojść to owej wewnętrznej zgody? Ot co! Warunkiem niezbędnym jest dialog ze sobą i ze światem. Tym samym może się już trochę rozjaśniać, że tym co blokuje możliwość życia w pełni, jest unikanie dialogicznej postawy. Może być tak wtedy, gdy tłumimy nieprzyjemne uczucia, chcemy za wszelką cenę zapomnieć jakieś trudne doświadczenia, nie chcemy słyszeć, co mają nam do powiedzenia osoby z naszego otoczenia. Przykładów można by podawać wiele. Pewnie każda w nas mogłaby tutaj coś dodać.

Jeśli jednak zdecydujemy się na podjęcie dialogu, otwieramy ścieżkę, czasem niełatwą (taki iście czarny szlak) do dobrego życia. Znacie ten piękny widok z górskiego szczytu? Znacie to wędrowanie, które, choć bywa męczące, to całą sobą czujesz, że to Cię napełnia, że to ma sens.

Chcesz wejść na ścieżkę Dobrego Życia jeszcze kawałek dalej? Zajrzyj na platformę online i zapisz się na warsztat online. Jeśli chcesz😊

https://katarzynadobryniewska.pl/produkt/warsztat-psychologiczny-dla-kobiet-by-dobrze-zyc-w-pelni-zyc-online/

Jeśli decydujesz się na podróż, której kierunek brzmi Dobre Życie, to zapraszam Cię do otwarcia dialogu. Mogą Ci pomóc poniższe pytania zebrane w czterech obszarach, które Analiza Egzystencjalna nazywa fundamentalnymi motywacjami. To wersja skrótowa  na dobry początek drogi. Już zapowiadam, że będą kolejne artykuły, by dalej wędrować. Na dziś przedstawiam swego rodzaju mapę i pierwsze podpowiedzi.

OBSZAR 1 – ŚWIAT

 • Czy mam swoje miejsce, przestrzeń do życia?
 • Czy czuję, że mogę być tu, gdzie jestem, gdzie przyszło mi żyć?
 • Czy mogę być w tym świecie, takim świecie, jaki on jest?

OBSZAR 2 – ŻYCIE

 • Czy lubię życie?
 • Czy jest we mnie energia do życia?
 • Czy potrafię czerpać z relacji, bliskości, doświadczenia piękna przyrody, kultury?

OBSZAR 3 – JA

 • Czy mogę być taka, jaka jestem?
 • Czy akceptuję siebie, znając swoje mocne i słabe strony?
 • Czy dbam o siebie, swoje granice, wiedząc, że podobnie jak inni jestem kimś wartościowym?

OBSZAR 4 – SENS

 • Co nadaje wartość mojemu życiu?
 • Po co żyję?
 • Jaki jest sens mojego życia? Co chcę „po sobie zostawić”?

 

Który z czterech obszarów czujesz jako najistotniejszy na dziś?

Zapraszam Cię też do obejrzenia poniższej rozmowy na temat pełni życia. Temat pełni życia powinien rozjaśnić się jeszcze bardziej.

A jeśli chcesz otrzymać ode mnie dodatkowe, konkretne wskazówki, zapisz się na newsletter. Otrzymasz e-book „7 wskazówek na 7 dni tygodnia jak dobrze żyć”. Polecam serdecznie jego lekturę! Poza tym dzięki newsletterowi nie przegapisz kolejnych wpisów na blogu, a będą…


.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

On Key

Related Posts

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.