Rywalizacja rodzeństwa

Autor: T.B. Brazelton, J.D. Sparrow
Przekład: Agnieszka Cioch
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (dziękuję za egzemplarz)
Sopot 2014
Liczba stron: 184




Cytat z książki
Rozsądny rodzic dostrzeże w konfliktach między rodzeństwem sposobność do nauki. Wcześniej jednak musi okiełznać własne gniewne i nadopiekuńcze reakcje. (s. 27)
           


Zakończ kłótnie i ciesz się spokojem w domu – tak brzmi podtytuł książki Rywalizacja rodzeństwa T.B. Brazeltona. Każdy, kto ma więcej niż jedno dziecko, wie jak nęcąco to brzmi i … jak nieprawdopodobnie jednocześnie. Jedno dziecko potrafi zrobić sporo hałasu, a co dopiero, gdy jest ich więcej. Nie ukrywam, że po książkę tutaj wspomnianą sięgnęłam z pobudek w dużej mierze osobistych. Bo czasem chcę ot chwili ciszy, a zamiast tego wrzask słyszę dziki wokół. I choć dzieci zżyte są ze sobą bardzo i jedno nie odejdzie bez cukierka również dla drugiego, to jednocześnie jest to ten etap, gdy zaczynają się pojawiać konflikty.
Nieobcy jest mi dylemat wielu rodziców: kiedy i w jakim stopniu interweniować w dziecięce spory? Na ile nasza interwencja choćby w roli mediatora, jest pomocna, a na ile być może zupełnie niepotrzebnie wtrącamy swoje trzy grosze? Po lekturze Rywalizacji rodzeństwa mogę spokojnie powiedzieć, że sobie to w dużej mierze uporządkowałam. Nie znaczy to, że wiem, jak się zachować we wszystkich potencjalnych sytuacjach, widzę jednak pewien kierunek myślenia.
W skrócie, można powiedzieć, że autor zachęca rodzica do myślenia, do uświadamiania sobie własnych emocji w sytuacji rywalizacji pomiędzy dziećmi, do przyjrzenia się wpływowi własnych doświadczeń z dzieciństwa na to, jak postrzegamy sytuacje konfliktowe pomiędzy dziećmi i, co bardzo ważne, do dostrzegania perspektywy dziecka, jego emocji, sposobu widzenia sytuacji. I cóż, wychodzi na to, że możemy ingerować mniej, niż sądzimy, że musimy i często reagować inaczej niż sądzimy, że powinniśmy. Ale namieszałam! Nie chcę jednak referować tutaj treści książki, bo warto przeczytać ją samemu, żeby dojść do własnych wniosków.
Książka składa się z trzech głównych rozdziałów. Pierwszy stanowi wprowadzenie do tematu rywalizacji rodzeństwa. W drugim autor (autorzy) analizuje kolejne momenty przełomowe w kwestii konfliktów między rodzeństwem w zależności od ich wieku skupiając się na wieku młodszego dziecka. Trzeci rozdział poświęcony jest różnym problemom w relacjach między rodzeństwem, związanym na przykład z kolejnością urodzenia, płcią, strukturą rodziny. Znajdziecie co nieco o kwestii adopcji, dzieciach niepełnosprawnych, szczególnie uzdolnionych, seksualności czy nawet obdarowywaniu prezentami. Ta część książki to swego rodzaju zbieranka obszarów problemowych i krótkich rad ich dotyczących. Jako, że nie ma to być specjalistyczny poradnik z zakresu omawianych zagadnień, to taka forma wydaje mi się jak najbardziej na miejscu.
Warto może jeszcze dodać na koniec, że książka Rywalizacja rodzeństwa to jeden z całego cyklu poradników dotyczących kwestii wychowawczych autorstwa Brazeltona i Sparrowa. Poza tymi krótkimi książeczkami dostępne są też dwa obszerne tomy dotyczące rozwoju dziecka, o których swego czasu pisałam. Był to Rozwój dziecka od 0lat do 3 lat i Rozwój dziecka od 3lat do 6 lat.
Czytaliście już którąś z książek Brazeltona? Jaka jest Wasza opinia? A kto ma ochotę, tudzież potrzebę, zapoznania się z Rywalizacją rodzeństwa?

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

  1. Jeszcze nie słyszałam o autorze, ale jako mama dwójki, zainteresowałam się. Jeszcze wzmianka o niepełnosprawności dodatkowo mnie zdopingowała. Będę się rozglądać. Dzięki za tytuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

On Key

Related Posts

Co chce Ci powiedzieć depresja?

  Depresja… Czy można zrozumieć depresję? Już samo to słowo niesie jakiś ciężar. To wciąż bywa temat ukryty, nienazwany, czasem noszony przez lata… Wiele takich

Pełnia życia kobiety

Od ładnych już paru lat pracuję z kobietami. Nieustannie spotykam się z kobiecym poszukiwaniem głębi, wartości życia.  Dotykamy tego w psychoterapii, dyskutujemy na warsztatach, grupach

Zapisz się na newsletter i odbierz prezent - "7 wskazówek jak dobrze żyć"

* Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowych artykułach, produktach, usługach firmy Katarzyna Dobryniewska (NIP 766 166 56 39). Zgodę można w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.